Саша Павлов

помогите с conditionals

Why are you late? We got struck in a snowdrift! Luckily a driver saw us and helped.But for him we still would be or would have been there!

Максим Гусев

But for him we still would be there! Если бы не он, мы бы до сих пор, всё ещё (И СЕЙЧАС) там были. Отнесённость к настоящему, поэтому unreal present conditional.
Увас слово-подсказка STILL.

Nikita

If a driver hadn`t helped us,we would have been there in a snowdrift