Андрей Анисимов

помогите пожалуйста определить в предложениях время и залог сказуемого (англ)

1. The past two decades have seen interest in the study of elementary particles.
2. This discovery deals with a fundamentally new type of interaction between atomic nuclei.
3. The nuclear installation “Tokamak”, the basis for the first thermonuclear power station was much spoken about.

Та
Татьяна

1. действительный, present perfect
2. действительный, present simple
3. пассивный, past simple