Светлана Вертелина

Помогите, пожалуйста: передайте предложения в косвенной речи

1. ''Will you need the contract for a long time?,'' asked the client.
2. '' I have arleady learnt enough about this company'', said the manager.
3. ''I think I shall be free on Friday'', said y boss to his partner.
4. ''Will you beable to fid his telephone number?,'' asked the secretry.
5. ''Please, don't ask me any more questions'', said to me.
6. ''I shall finish my work with documents by Monday'', said the secretary.

Виктория Квеквескири

Не поможем, задание слишком лёгкое!

Евгений Бердюгин

задание действительно легкое откройте учебник и разберитесь сами