Юрий Эртелев

Написать эти предложения в косвенной речи !

1)"We went to the theatre last weekend", they said.
2)"The wedding will take place next friday", they told.

Наталия Палто

They said that we had went to the theatre last weekend/ Когда прошедшее время (past) в главном предложении то в придаточном прошедшее приобретает форму прошедшее совершенное (past perfect).
They told that the wedding would take place the next friday/ Когда прошедшее время в главном (past) предложении то в придаточном будущее время (present future) глагол will меняется на would

Вроде так

Наталья Каминская

They said that we had gone to the theatre last weekend

Дмитрий Новоторцев

Написать эти предложения в косвенной речи !Анна Нестеренко (Шишкина) Ученик (93), Вопрос открыт 8 часов назад1)"We went to the theatre last weekend", they said-.They said they had gone to the theatre the weekend before/the previous weekend.
2)"The wedding will take place next friday", they told.-They informed the wedding would take place the following week

Константин Харитонов

Друзья, не забывайте в Past Perfect глагол to go заменять на глагол to be. They said they had been to the theatre.