Марина Гулько

Перевод предложения в косвенную речь (английский)

Как перевести предложение 'why should we starve when we have food right here?' в косвенную речь?

Мне не нужен перевод предложения на русский

Shahzoda

почему мы должны голодать, когда у нас есть пища здесь?

Полина Стародубова

He asked why we should starve when we have food right there. Вроде так.

Ян
Яночка

He asked why they would starve when they had food there

Алёна Курбатова

A person asked why they should starve when they had food there

Андрей Исайкин

She (или We, They, His brother, I, He (выбрать местоимение) ) asked why we SHOULD starve when we HAD food right THERE.