Elena

почему не заходит в контакт. пишет сервер не найден

Ег
Егор

возможно вирус.
зайди в C:\Windows\System32\drivers\etc и открой файл hosts через блокнот, его содержимое должно выглядеть таким образом:

# Copyright (c) 1993-1999 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host

все остальное удаляй, если очкуешь-то создай копию, и вообще проверь комп на наличие вирусов