Ал
Альбина

Помогите перевести из активного залога в пассивный 🙂

1)The manufacturing sector is employing fewer people at present.
2)At the last meeting they solvedthe problemof economic cooperation.
3)The manager has already informed the customers about some changes in the price policy.
4)The newspaper publishes Eurostat figures.
5)The economists predict the growth of the labour market.
6)By the end of the last week they had declared the devaluation of the dollar.
7)Mass media were predicting the increase of unemployment at that moment.
8)The retailer will buy these products in two weeks.
9)They have never done such research work.
10)This plant supplied with raw materials the big quantity of enterprises.

Помогите плз, завтра зачет а я не бумбум...

Сергей Горохов

помогла бы, но из-за статуса ученика не могу на латинском оставлять ответы.. . а вообще страдательный залог это конечно одна из ненавистных тем помоему у большинства изучающих язык, ведь в английском намного чаще употребляется чем у нас в русском.