Татьяна Семёнова

переделать из активного в пассивный залог

1.They speak English in the USA3.bell invented the telephone4.He sent her some roses5.the police arrested him6.The Queen opened the new library7.He kept the animal in the cage

Оленька Береснева

English is spoken in the USA.
The telephone was invented by Bell.
Some roses were sent to her by him.
A new library was inaugurated by the queen.
The animals were kept in the cage by him.

Ма
Мария

Englishwas spoken them in the usa
the telephone was invented bell но это не точно
some roses were sent ro her by him
he was arrested by the police
new library was opened by the queen
the animals were kept in the cage him
вроде так

Ирина Ирина & Ирина

Active Voice, Passive Voice - активный залог, пассивный залог (это - тупой перевод) , активный голос, пассивный голос (это - забавный перевод) , действительный залог, страдательный залог (это - нормальный перевод)
4. She was sent some roses.