Ксёна Кошка

Нужно поменять залог у предложений на английском (с активного на пассивный, с пассивного на активный).

1. Motors are used for converting different forms of energy into mechanical energy.
2. Different kinds of energy are employed to generate the electric current.

1. Двигатели предназначены для преобразования различных видов энергии в механическую.
2. Различные виды энергии используются для генерации электрического тока.

Лина Галкина

We (or people) use motors for converting different forms of energy into mechanical energy.
We (or people) employ different kinds of energy to generate the electric current.