Arkadi Beridze

Англ. Язык. - ПРЕОБРАЗУЙТЕ ПОЖЛ. ПРЕДЛОЖЕНИЯ ИЗ ПАССИВНОГО В АКТИВНЫЙ ЗАЛОГ.

1)By 3 o'clock everything had been prepared.
2)THE DICTATION WAS WRITTEN WITHOUT MISTAKES.
3)Her dress was washed and ironed.
4)I wasn't blamed for the mistakes.
5)This article will be transleted at the lesson on Tuesday.

Славик

1. I had prepared everything by three o'clock
2. I wrote the dictation without mistakes
3. She washed and ironed her dress
4. He didn't blame me for mistakes
5. I will translate this article at the lesson on Tuesday

Ив
Иван

Артур (см. выше) сделал все правильно: тут не надо долго думать и просто дать волю фантазии раз уж в задании такая "ловушка" — отсутствует субъект. Ввводим его принудительно с помощью somebody, they, etc.:

1. They had prepared everything by three o'clock
2. They wrote the dictation without mistakes
3. They washed and ironed her dress
4. They didn't blame me for mistakes
5. They will translate this article at the lesson on Tuesday

А что до смысла — так это как кому нравится: объяснения всегда можно придумать. Так что это задание — просто фокус, так его и надо расценивать.