Ка
Катя

выполнила задание.Есть ошибки?

3. Раскройте скобки, употребив соответствующий модальный глагол или его эквивалент, переведите предложения на русский язык (can-could-will be able to, may, must-have to-had to, should).
1. I could swim when I was only 3 years old. 2. May you tell me the way to Minin square, please? 3. Should or may I switch on the light? 4. You must to work hard to master your English. 5. I can’t visit you now but I can to visit you tomorrow. 6. You must not or should not be late. 7. I have to go shopping. We have nothing delicious for dinner. 7. If you want to keep fit, you must do morning exercises every day. 8. Henry hasn’t come. He should be very busy. 9. Can you tell me the truth? 10. It may be interesting for him. He likes such kind of Art.

Митя

Неверно 2,3,4,5,6,10.

Влад

2) can you tell me the way..? 3) May i switch on the light? 4)you must work hard to master...5) i won't be able to visit you now. but i can visit you tomorrow. 😎 he must be very busy. 10) it can be interesting for him.