Ирина Свирина

Скласти діалог на англійській про свою кімнату!!!

На
Наталка

Милая барышня, "ответы" - это ведь РОССИЙСКИЙ проект;)
как думаете, если питерец или москвич захотят ответить на Ваш вопрос, им легко будет понять, о чем он ?;) Здесь ведь и грузины, и татары, и белорусы есть, но пишут-то все по-русски, чтобы их понять могли), или Вас устраивают ответы вроде того, что Вам тут уже написали?;)

ну а по теме: про свою комнату - это скорее рассказ или монолог, а если "диалог" о своей комнате - то кто с кем говорить должен?;) или задание для тех, у кого раздвоение личности ?;). Вы бы какой-то вариант на русском здесь предложили - Вам бы его перевели, а то уж совсем "лениво" Вы к этому вопросу подходите;)
Тем не менее - такой вариант могу предложить (что не понравится- откорректируете уже сами):

We live in a four-room flat. My favourite place in the flat is my room. My room is not very big, but it is a very nice, comfortable and cozy. There isn't much furniture in it, only the things that I need most of all, it doesn’t take much space.
There is a small window in my room but it faces the park, so the view is really wonderful!
Besides, there are a lot of flowers in my room. I love taking care of the flowers and water them regularly.
On the left there is my bed and a built-in wardrobe. In the rihgt corner of the room there is my desk. There are shelves above the desk. I keep my books, text-books, note-books, CD’s, DVD’s there. As for pens, pencils and other necessary things, I keep them in table drawers. On the table there is a computer. There is a small light brown carpet on the floor.
I like my room very much. My room is a nice place for both rest and work.
My friends love coming to my place and I invite them into my room. We like spending time there.

Евгений

My room is really fucking room.
Why?
Because I invite a svidomits. They use its fucking surjick everywere. Really stupid.
Do you know surjick?
Yes. It is mix russian and polish.