Машенька Воронюк

вставьте правильный предлог или послеслог, где необходимо.

1 Who is responsible in your family...weshing the dishes ..dinner?2 Jane has been interested .. ancient history.. her first year..college /3 My coat is similar.. yours but different.. Ben's

Лидия Ежова

Доброй ночи, Туго с ником

1. Who is responsible in your family FOR wAshing the dishes AFTER dinner?

2. Jane has been interested IN ancient history IN her first year AT college.
лучше использовать in когда говорим на первом курсе - http://www.ldoceonline.com/dictionary/first_1
at college - устойчивое сочетание и артикль не нужен.

3. My coat is similar TO yours but different FROM Ben’s.

Good luck!

Павел Иванюшенков

1. Who is responsible in your family for washing the dishes after dinner?
2. Jane has been interested in ancient history during her first year at the college.
3. My coat is similar to yours but different from Ben's.