Dato Vilja

помогите по английскому !!!как можно это сказать по другому

If you feel tired and don’t want to do an intense workout, but you have some energy, try taking a 20 minute walk. I often enjoy a nice evening walk after dinner. You shouldn’t walk 4 miles, you can just take a few laps around the block! Walking is an excellent way to relax and a great preventative method for heart disease, diabetes, and weight gain as well.

Олег

if you're tired and not willing to do anything hard, but you are still capable of performing something, why not take up a stroll of 15 or 20 minutes?