Артём

помогите! ! Нужно 10 вопросов о киеве на английском языке. на английском языке

Юлия

What city is the capital of the Ukraine? What is the population of Kiev? Kiev is a beautiful city, isn't it? When was Kiev founded? Is Kiev far from Chernobyl? Have you ever been to Kiev? Have you got any relatives in Kiev? Are you going to Kiev tomorrow evening? Who is from Kiev? Bogdan doesn't like Kiev, does he ?