Ольга Легачёва

Помогите ответить на вопросы (по английски) по английскому языку

Use the phrases from the list and say:

1. What do parents want their children to do?

2. What don't parents want their children to do?

Model: Parents usually want their children to behave well.

1. What do children want their parents to do?

2. What don't children want their parents to do?

Model: Children want their parents to give them more pocket money.

Алена Жигалкина

Use the phrases from the list and say:1. What do parents want their children to do?2. What don't parents want their children to do?Model: Parents usually want their children to behave well.1. What do children want their parents to do?2. What don't children want their parents to do?Model: Children want their parents to give them more pocket money.
перевод: Используйте фразы из списка и сказать:

1. Что родители хотят, чтобы их детей, чтобы сделать?

2. Что не родители хотят, чтобы их детей, чтобы сделать?

Модель: Родители обычно хотят, чтобы их дети ведут себя хорошо.

1. Что дети хотят, чтобы их родители делать?

2. Что не дети хотят, чтобы их родители делать?

Модель: Дети хотят, чтобы их родители, чтобы дать им больше карманных денег.

Ольга Ким

в гугл переводчик зайди

Михаил Беляков

1. Parents want their children to study well.
2. Parents do not want their children to smoke, drink, use drugs and have criminal friends.

Children want their parents to buy them things that they want.
Children do not want their parents worrying too much about them.