Denis Vakylenko

как прочитать текст на английском языке русскими буквами

ABOUT MYSELF
My name is Marina Suvorova. I am 15. I was born on the 5 of March, 1985 in Rostov-on-Don. Now I live in Rostov with my parents and my grandmother.
My family is not very large. We have five people in our family. Му father's name is Igor Petrovich Не is forty уеаrs old. Не is а doctor and he works at а hospital. Му mother's name is Lyudmila Leonidovna.She is thirty nine уеаrs old.
She is а housewife. My younger sister is а pupil. She is in the seventh form. My grandmother lives with us.She doesn't work. She is а pensioner. I love my family. We are all friends and we love each other.
I have one aunt and two uncles. Their children are my cousins. We live in a big flat in а new house. There are four rooms in our flat: а living room, а study, а kitchen, а bathroom and two bedrooms. We have all modern conveniences: gas, hot water, running water, electricity and telephone.
I have my duties about the house. I must go shopping. I help my Mother to clean the rooms. It' s not difficult for me. I like our home to be clean and tidy.
I am а student of the college now. We have many good teachers at our college. I try to be а good pupil and I do well in а11 subjects. But my favourite subject is English.
I spend much time on it. 1 like reading. I like detective stories but I prefer to read historical novels or modern writers. I have many friends. Many of them are my classmates. We spend much time together, go for а walk, talk about lessons, music and discuss our problems.I like to listen to modern music, but sometimes I like to listen to some classical music. My favourite compos­er is Tchaikovsky. I haven't much time to watch TV but sometimes I spend an hour or two watching an inter­esting film or a news programme. In the evening I of­ten read newspapers or an interesting book. I like fresh air and exercises, but I have not much time to go in for sports.

Лариса Багаева

можно попробовать с помощью программы PuntoSwitcher

АБОУТ МЫСЕЛФ
Мy наме ис Марина Суворова. И ам 15. И вас борн он те 5 оф Марч, 1985 ин Ростов-он-Дон. Нов И ливе ин Ростов вит мy парентс анд мy грандмотер.
Мy фамилy ис нот верy ларге. Wе хаве фиве пеопле ин оур фамилy. Му фатер'с наме ис Игор Петрович Не ис фортy уеарс олд. Не ис а доcтор анд hе воркс ат а хоспитал. Му мотер'с наме ис Лyудмила Леонидовна. Ше ис тиртy нине уеарс олд.
Ше ис а хоусевифе. Мy ёунгер систер ис а пупил. Ше ис ин те севент форм. Мy грандмотер ливес вит ус. Ше доесн'т ворк. Ше ис а пенсионер. И лове мy фамилy. Wе аре алл фриендс анд ве лове еач отер.
И хаве оне аунт анд тво унклес. Тhеир чилдрен аре мy cоусинс. Wе ливе ин а биг флат ин а нев хоусе. Тhере аре фоур роомс ин оур флат: а ливинг роом, а студy, а китчен, а батроом анд тво бедроомс. Wе хаве алл модерн cонвениенcес: гас, хот ватер, руннинг ватер, елеcтриcитy анд телепхоне.
И хаве мy дутиес абоут те хоусе. И муст го шоппинг. И hелп мy Мотер то клеан те роомс. Ит' с нот диффиcулт фор ме. И лике оур хоме то бе клеан анд тидy.
И ам а студент оф те cоллеге нов. Wе хаве манy гоод теачерс ат оур cоллеге. И трy то бе а гоод пупил анд И до велл ин а11 субjеcтс. Бут мy фавоурите субjеcт ис Енглиш.
И спенд муч тиме он ит. 1 лике реадинг. И лике детеcтиве сториес бут И префер то реад хисториcал новелс ор модерн вритерс. И хаве манy фриендс. Манy оф тем аре мy классматес. Wе спенд муч тиме тогетер, го фор а валк, талк абоут лессонс, мусиc анд дисcусс оур проблемс. И лике то листен то модерн мусиc, бут сометимес И лике то листен то соме классиcал мусиc. Мy фавоурите cомпос­ер ис Тчаиковскy. И хавен'т муч тиме то ватч ТВ бут сометимес И спенд ан хоур ор тво ватчинг ан интер­естинг филм ор а невс программе. Ин те евенинг И оф­тен реад невспаперс ор ан интерестинг боок. И лике фреш аир анд еxерcисес, бут И хаве нот муч тиме то го ин фор спортс

подробнее об использвании программы здесь: http://computer-faq.info/software/alernative-apps/punto-switcher/

Мумтоз Мухаков

Берёшь и читаешь! Что русские, что латинские буквы "слышатся" одинаково!

Алексей Ивахненко

то что написал daragoy igoriosha полный бред! да и вообще, очень трудно писать английские звуки русскими буквами. а ударения, а долгие или короткие гласные? ну а если вы прочтёте его надпись, то двойка вам обеспечена!
попробую исправить.. .
эБаУТ МайСЕЛФ
Мy нэйм из Марина Суворова. ай ам фифтИн. ай воз борн он те фифс оф Марч, найнтИн эйди файв ин Ростов-он-Дон. Нау ай лив ин Ростов увиз мy парентс анд мy грандмазер.
Мy фэмилy из нот верy ларге. уи хэв файв пипл ин ауэ фэмилy. Му фазер'с нэйм из Игор Петрович хи из фотy уеарс олд. хи из а доcтор анд хи вёркс ат а хоспитал. Май мазер'с наме ис Лyдмила Леонидовна. Ши из сётчy найн еарс олд.
Ши из а хоусвайф. Май янгер систер ис а пьюпл. Ши из ин зе севенс форм. Мy грандмазер ливз уиз ас. Ши дозн'т ворк. Ши из а пенсионер. ай лав май фэмилy. Wе ар ол фрэндз анд уи лав ич азер.
ай хэв уан ант анд тчу анклс. зэар чилдрен ар май казнс. уи лив ин а биг флат ин а нью хауз. зэа р фо румс ин ауэ флат: а ливинг рум, а стади, а китчен, а басрум анд тчу бедрумс. уи хэв ол модерн cонвениенcес: гэз, хот уоте, раннинг ватер, елеcтриcитy анд телефон.
всё! дальше сама....

Александр Киселев

посмешили оба.. .
То, что написал Игорёша- это просто бред безмозглой машины. А вот блондинка.. . написала как блондинка, страшно путая русские и английские буквы.
Одно "Мy фэмилy из нот верy ларге. " чего стоит.. . это вместо "Май фЭмили из нот вЕри ладж".
Ну и далее: "фотy уеарс" - потрясающе. Это вместо "фОти йИэз".
Всё писать мне как-то лень, но могу сказать, что если прочитать любой из двух вариантов, это будет не на двойку, а на психиатрическую лечебницу. Вас предупреждали.

Zulfira Ahmadullina

кааааааааааааааааааааааааааааа

Alexey К*******

Помогите пожалуйста прочитать предложения русскими буквами!
1) What's your favourite food, Maya? Pizza, yum! What about you?
2) My favourite food is chips. I Like chips, but i don't Like burgers! Yuk!
3) Can i have some jelly, please? Here you are! Thank you!
4) Do you like jelly? No, l don't.
5) It's for Chuckles. He loves jelly!
6) Here you are, Chuckles! Oh no! Yuk!