Анна Куляба

ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА, Буду очень благодарна;)!

Перепишите следующие предложения, определите в каждом
из них
видо-временную форму и залог глагола-сказуемого. Переведите предложения.
1. He went somewhere after returning to America from Europe, and for years has not been heard of.

2. These goods are being exported to all European countries.

3. They have never closed the library at eight o’clock.

Светлана Зюзина

1. He went (Past Indefinite Active) somewhere after returning to America from Europe, and for years has not been heard (Present Perfect Passive) of.

2. These goods are being exported (Present Continuous Passive) to all European countries.

3. They have never closed (Present Perfect Active) the library at eight o’clock.

1. Он уехал куда-то после возвращения в Америку из Европы, и в течение многих лет о нем ничего не было слышно.

2. Эти товары экспортируются во все страны Европы.

3. Они никогда не закрывали библиотеку в восемь часов.