Андрей Соколиков

Помогите преобразовать в косвенную речь пожалуйста!

The mother said: "I insist that you go to the party with me", "Everyone will think you look lovely!"

Владислав Плотников

My mother asked me to go to the party with her.She added everyone would think I looked lovely

Андрей Чеботарев

The mother said that she insisted me go to the party with her.

Татьяна Буханцева(Хоменко)

Зачем так усложнять? The mother insisted on me going to the party with her.