Мария Таранова

тема ідея основна думка жанр віршований розмір композиція твору художні особливості Т. Шевчено Думка

Александр Карлин

Ідейно-художній аналіз вірша «Думка» ( «Тече вода в синє море… » )Тема: зображення суму, туги козака за рідним краєм, батьком, ненькою старою, молодою дівчиною під час перебування далеко на морі.Ідея: співчуття козаку, який повсякчас сумує за милою країною («думав доля зустрінеться, а спіткалося горе»). Основна думка: наймилішим для кожної людини є те місце, де вона народилася, живе, — батьківська хата, люди, природа, і коли втрачається це все, то відчуваєш себе нещасним, самотнім. Жанр: Думка — жанр (вид) невеликої медитативно-елегійної (журливої) поезії, іноді баладного змісту, який був поширений у творчості українських письменників-романтиків першої половини XIX ст. та використовувався ними на означення народних пісень такого ж змісту у тогочасних фольклорних збірниках,
Художні особливості поезії:• епітети: «синє море» , «серце козацьке»; • метафори: «грає море» , «грає серце» , «думка говорить» , «спіткалося горе»; • риторичні запитання: «Куди ти йдеш, не спитавшись?» , «На кого покинув?»