Галеев Айдар

Шакарым Кудайбердиев краткая биграфия на казахском языке

Михаил Варичев

Ш? к? рім ??дайберді?лы (1858-1931) – а? ын, жазушы, философ, тарихшы, композитор. Абаймен замандас? рі інісі, ?рі ол негізін сал? ан реалистік? дебиет д? ст? рлерін ал? а апарушы ізбасары. ?зі ?мір с? рген ортаны? ?о? амды? -саяси ж? не? леуметтік сыр-сипаттарын керебілуде, ?о? ам мен адам таби? атында? ы кемшіліктерді зерделеуде, ту? ан хал? ына т? зу жол к? рсетуде ??дайберді?лы Абай ба? ытын? станды. Ш? к? рімні? ?кесі ??дайберді ??нанбайды? К? нке деген б? йбішесінен ту? ан, я? ни Абайды? ту? ан а? асы. Ш? к? рім бес жасында ауыл молдасына о? у? а беріледі де онда жеті жасына дейін о? иды.

Жеті жасында? кеден жетім? ал? ан ол б? дан былай? ы кезде Абайды? тікелей т? рбиесінде болады. ?скен ортасыны? аса бай д? ст? рлері мен Абай а? асыны? т? рбиесі таби? атынан зерек Ш? к? рімні? жетімдік к? рмей? суіне? ана емес, оны? таланты а? ын, парасатты ой иесі болуына да зор ы? пал жасады. Ш? к? рімні? ?зі кейінірек былай деп жазады: «?кемізді? бір шешесінен ту? ан Ибра? им мырза, ?аза? ішінде Абай деп атайды, сол кісі м? сылманша ??м орысша? ылым? а ж? йрік ??м алланы? берген а? ылы да б? л? аза? тан белек дана кісі еді, ержеткен со? сол кісіден та? лым алып, ?р т? рлі кітаптарыно? ып, насихатынты? дап, аз? ана? ылымны? с? улесін сездім» .

Кезінде арнайы о? у орындарында о? ып білім алмаса да, ез бетінше ізденіп
ж? не Абай а? асыны? жетекшілігімен жан сарайын байыт? ан ??дайберді?лы заманында? аза? арасында? ы аса білімдар адамдарды? бірі болды. Араб, парсы, т? рік, орыс тілдерін жетік білді. Ол адамдар? мірін жа? сарту? а тырыс? ан? алымдарды мысал? а келтіреді.

Далее смотрите источник.