Катерина Клеймёнова

Помогите выполнить упражнения, пожалуйста!

Task 6. Open the brackets:
1. If I had known that I (not, say) anything.
2. If a government (cut) taxation, it will gain a lot of popular support.
3. If we (install) new equipment, we would become more competitive.
4. He ( be) the best employee in the department if he had worked harder.
5. Equity would decrease if the owners ( to withdraw) funds from the business.
Task 7. Translate these sentences into English:
1. Директор фирмы принимает сейчас представителей английской фирмы.
2. Они обсуждают условия платежа и поставки.
3. Чьих представителей он принимал вчера в 12 часов?
4. Что они обсуждали?
5. Чем ваш секретарь обычно занимается по утрам?
6. Он просматривает утреннюю почту и отвечает на звонки.
7. Вчера вечером мой коллега читал статью из британского журнала, в то время как я просматривал последние запросы.

Нина Леонтьева

Task 6. Open the brackets:
1. If I had known that I would not say anything.
2. If a government cut taxation, it will gain a lot of popular support.
3. If we installed new equipment, we would become more competitive.
4. He would be the best employee in the department if he had worked harder.
5. Equity would decrease if the owners withdrawed funds from the business.