Наталия Мухина

помогите пожалуйста расставить предлоги вместо точек !!!((

for, into. in, for, at, for, of, out, by, in, of, in, in, of, to, of, on.

1 It was time.... painting, but I sank ...melaneholy and decided to stop.

2. A large room was....fact a studio where I worked....more than four hours....stretch.

3. ....a while I broke my general rule ...working because the picture was....of balance.

4. The third painting was the last t work accomplished ...the artist.

5. Note ...particular the grouping ...theclowns....the foreground and the manner....which a sensne....movement is given ...the figure....the young woman....tho bicycle.

Елена

1) for; into
2) in; -; не знаю
3) for; for; out

4) не знаю

5) не знаю

Tigran Arutunyan

1 It was time.for painting, but I sank into melaneholy and decided to stop.

2. A large room was in fact a studio where I worked more than four hours....stretch.

3. for a while I broke my general rule for working because the picture was out of balance.

4. The third painting was the last work accomplished to the artist.

Наташенька Симакова

2. four hours at a stretch.
4. accomplished by the artist.