Елена Тофан

ХИМИЯ!! ! Пожалуйста, помогите с задачей.

Гальванический элемент состоит из стандартного электрода Cu | Cu(2+) и электрода Ni | Ni(2+). Напишите уравнение для полу-реакции и вычислите теоретическое напряжение элемента. Какой метал может заменить никель, чтобы увеличить теоретическое напряжение элемента в 2 раза.

Это перевод с английского. Для удобства, вот вам оригинал:

"Galvanic cell consists of Cu | Cu(2+) standard electrode and Ni | Ni(2+) electrode. Write the equations for half-reactions and calculate the theoretical voltage of the cell. Which metal can be taken instead of nickel to increase the theoretical voltage of the cell twice?"

Евгений Шалов

А что, уравнение Нернста Каримов отменил?

Сергей

I don't mind reading original text instead of translated.
So, as you're so sophisticated in english, i'll try to uswer you with its native language.

Startings of this task are uncomplete. There are nothing about electroactive electrolytes concentration in electrodes inner space, so the task can't be solved.

Best reguards, Dr. Pupkin