Стас Востриков

Как и какие вопросы можно поставить к этому предложению.

he makes many mistakes when writes his dictations or compositins

Lilya Lilya

Вопросы ставятся к членам предложения: подлежащему, сказуемому, дополнению, обстоятельству.. .
Who makes a lot of mistakes?
What does he do when writes his dictations?
What does he make when writes his dictations?
When does he make a lot of mistakes?
What does he write while making mistakes? (What does he write?)

Иван Поляков

who makes many mistakes?
does he do many mistakes when he writes?
when does he make mistakes?
what does he do when he writes?
how many mistakes does he make when he writes?
does he do many mistakes when he writes or speaks?
does he do many mistakes when he writes his dictations or compositions?
he makes many mistakes, doesn't he?

Се
Сергей

Агы, учебник весь перекатай! С таких вот неучей и выростают на нашу голову начальнички