Славнова Ирина

Помогите поставить в нужную форму

Tigers can live in almost any 1_____ environment from hot jungles to snowfields with zero temperatures. A famale tiger has her first cubs when she is less than 4 years old. About half of them 2_____ die before they become a years old. Tigers are good 3____. They eat 23 kilos of meat. They can climb trees 4____. They can junp Healy nine metres which is about the 5____ of a double decker bus. The tiger is a strong 6____. But it's 7_____ skin makes the tiger it self.
1-nature,2- usual,3-swim, 4-easy,5-long,6-hunt,7-beauty
Поставьте в правильную форму эти слова в тексте.
Срочно, очень надо

Lion

1 - natural, 2 - usually, 3-swimmers, 4-easily, 5 - lengths, 6 - hunter, 7 - beautiful female jump nearly