Александр Кузнецов

Определите видо-временную форму глагола и задайте 4 типа вопросов к предложению: I have been abroad lately.

ПОМОГИТЕЕЕЕЕЕ!!!!

Игорь

have been - Present Perfect, Active Voice
Have I been abroad lately? (general question)
I have been abroad lately, haven't I? (disjunctive question)
Have I been abroad or in the country lately? (alternative question)
Who has been abroad lately? (special question, to the subject)

Ayax

Видо-временная? Типа "Совершенное настоящее" - как там ныне формулируют учебники? !
Who habe been abroad lately?
Where have you (или I) been lately?
When have you (или I) been abroad?

And finally, the "yes-no" question: "Have you (или I) been abroad lately?"