Татьяна Хритошина

англичане, помогите, пожалуйста

She knew that TO GET a good present she HAD TO MAKE her MOTHER FEEL guilty, so she STARTED TO CRY

в этом предложении есть 4 функции инфинитива (the functions of the infinitive), знаю только, что started to cry - compound verbal aspect, помогите с остальными 🙂

Замира Алиакбарова

She had to make her mother feel guilty-part of a compound verbal modal predicative (the infinitive follows a modal verb (the first part of predicative) and denotes the action wich may be possible,obligatory,desirable,etc. as indicated by modal verb
PS вроде под это определение подходит