Алена Нарышкина

contractions,colloquial language,imperative,informal linkers что это в английском языке

Объясните мне пожалуйста, я запомнил что на уроке говорили что это какие то стили, а еще формальные и неформальные. Объясните!!! Прошу!

Spartak Bghjn

contractions - краткие формы: can't (cannot) don't (do not) I've been (I have been)
colloquial language - разговорный язык Are you gonna ...(Are you going to ..)
imperative - повелительное наклонение Work hard!
informal linkers - вводные слова, фразы (anyway, by the way, guess what, no doubt ..)

Артем

contraction: don't, isn't and so forth
colloquial language: the way we talk every day contrary to literature language.

imperative - demand or prohibition: do not smoke. Come on! Go on!

informal linkers - something like hafta for have to or wanna for want to