Елена Брагина

Решите по английскому задание

Group work. What can or can't your classmates do? Choose w h a t to ask about and make a report. Different activities • Playing basketball • Sewing clothes • Playing a musical instrument • Working on the computer • Dancing • ...Activities at the English lessons • Writing a report • Doing projects • Spelling • Learning new words • Reading .Тут короче надо задать вопросы соседу по парте

Серёга Терехов

Can you play basketball?
Can you sew clothes?
Can you play any musical instrument? Which one?
Can you work on the computer?
Can you dance well? Where did you learn to dance? What is your favourite dance?
Can you write a report in English?
Can you do a project in English?
Can you spell long English words without mistakes?
Can you learn 100 new English words within a day?
Can you read English books in the original?