Равиль Туйгильдин

Підкажіть який адептер потрібно придбати шоб виводити зображення з відеокарти ноута на телевізор?

Ка
Катюшка

There should be an S-Video or HDMI output on the back or side of the laptop. Get an S-Video or HDMI cable, then hook it up to your TV. You may need an adapter to convert the plug into SCART if your TV doesn't have a dedicated S-Video S-Video or HDMI input. Once you've done that, switch the Tv over to the input that the laptop is plugged into, then press 'FN'+F8(or F4, F5). Depending on the laptop, you will either switch between TV or laptop display, or have both running at the same time.