Роман Миронов

чи можна відносити до граматичних ознак дієприкметника залежність від іменника

Сергей Боровый

Причастя - особлива форма дієслова, яка позначає ознаку предмета за дією і відповідає на питання який? яка? яке? які?
Примітка.
Деякі вчені вважають причастя самостійною частиною мови, так як вони мають ряд ознак, не властивих дієслову.
Як форми дієслова, причастя мають деяким його граматичними ознаками. Вони бувають досконалого вигляду і недосконалого; теперішнього часу і минулого; зворотніми і безповоротними.
Форми майбутнього часу дієприкметники не мають.
Причастя бувають дійсні та пасивні.
Позначаючи ознака предмета, причастя, як і прикметники, граматично залежать від іменників, що узгоджуються з ними, тобто стають в тому ж відмінку, числі і роді, що й іменники, до яких відносяться.
Причастя змінюються за відмінками, по числам, за родами.
Відмінок, число, рід дієприкметників визначається по падежу, числу, роду іменника, до якого причастя відноситься. Деякі причастя, як і прикметники, мають повну і коротку форму.
Початкова форма причастя - називний відмінок однини чоловічого роду. Всі дієслівні ознаки причастя співвідносяться з початковою формою дієслова - невизначеною формою.
Як і прикметник, дієприкметник в повній формі в реченні буває визначенням.
Причастя в короткій формі вживаються тільки в якості іменної частини складеного присудка.
Дійсні та пасивні дієприкметники.

Дійсні причастя позначають ознака того предмета, який сам виробляє дію.
Пасивні дієприкметники позначають ознака того предмета, який випробовує дію з боку іншого предмета.
Освіта дієприкметників.

При утворенні дієприкметників враховуються такі дієслівні ознаки:
Перехідність або непереходность дієслова (від перехідних дієслів утворюються і дійсні та пасивні дієприкметники; від неперехідних - тільки дійсні причастя) .
Вид дієслова (від дієслів доконаного виду не утворюються дієприкметники теперішнього часу. Від дієслів недосконалого виду утворюються дійсні дієприкметники теперішнього і минулого часу, від більшості дієслів недосконалого виду не утворюються пасивні дієприкметники минулого часу, хоча відповідні форми пасивних дієприкметників теперішнього часу у даних дієслів є).
Відмінювання дієслова (і дійсні, і пасивні дієприкметники теперішнього часу мають різні суфікси залежно від дієвідміни дієслова) .
Зворотність або невороття дієслова (від зворотних дієслів пасивного дієприкметника не утворюються) . Дійсні причастя, утворені від зворотних дієслів, зберігають в усіх часах суфікс -ся незалежно від того, який звук (голосний або приголосний) знаходиться перед цим суфіксом; суфікс -ся варто у причастя після закінчення.
При утворенні дієприкметників до суффиксам теперішнього часу -ущ- (-ющ-), -ащ- (-ящ-), -ем-, -ім- і минулого часу ВШ, -ш-, НН-, -енн- , -т- приєднуються закінчення чоловічого, жіночого та середнього роду однини (-ий, -ий, -ая, -її) або закінчення множини (-ві, -ие) .
Від ряду дієслів утворюються не всі різновиди дієприкметників.
Примітка.
Більшість перехідних дієслів недосконалого виду не має форми пасивних дієприкметників минулого часу. дивись тут: http://edu.glavsprav.ru/info/prichastie/