Лариса Парамонова

СОКРАТИТЕ два текста пожалуйста

1.Wall Street - the name of
the small narrow streets of lower Manhattan in New York City, leading from
Broadway to the coast of the East River. Considered the historical center of
the Financial District of the city. The main attraction of the street - New
York Stock Exchange.
2.Street name comes from the city wall,
which in the XVII century, the northern boundary of the Dutch city of New
Amsterdam (one of the first names of New York). In the 1640s and the stockade
fence boards fenced the colonists. Later, on the orders of the West India
Company, Governor Peter Stuyvesant Dutch colony, using slave labor, to build
stronger stockade. By the time the war with Britain reinforced 12-foot wall of
the wood and ground has been strengthened created in 1653 palisades . Built
walls protect settlers from attacks by the Indian tribes, the colonists of New
England and the British Army. In 1685, residents of paved road along the wall,
which
they called Wall Street, which literally means "Wall Street." In
1699, the wall was destroyed by the British.

At the end of the XVIII century in the
beginning of the street was a tree plane tree, near which sellers and
speculators traded securities. In 1792, they wish to lock their association
"Sycamore Agreement" This was the beginning of the New York Stock
Exchange.
Спасибо.

Владимир

.Wall Street - Название небольших узких улицах нижнего Манхэттена в Нью-Йорке, ведущей От Бродвея К побережью Реки Ист-Ривер. Считается Исторический Центр Финансового РАЙОНА Города. Главной достопримечательностью улицы - Новое . Йоркская фондовая биржа Имя 2.Street происходит от городской стены, которая в XVII веке, Северная Граница голландском городе Нью- Амстердам (одно из первых названий Нью-Йорка) . В 1640-Е годы И частокола забора Доски огорожена колонистов. Позже, по приказу Вест-Индской КОМПАНИИ, губернатор Петр Стуйвесант голландской колонии, используя рабский труд, Contributor: построить сильную частокол. К тому времени война с Англией усиленный 12-метровую стену Леса И Земля Была усилена создана в 1653 частоколом. Встроенные стены защитить поселенцев От нападений индейских племен, колонистов Новой Англии И британской армии. В 1685 году, жители проложили дорогу вдоль стены, которая ОНИ назвали Уолл-стрит, что буквально означает "Уолл-стрит". В 1699 году стена была разрушена англичанами. В конце XVIII ВЕКА в начале Улицы было дерево платан, Возле которого продавцы И спекулянты торговали ценными бумагами. В 1792 году, они хотят, чтобы зафиксировать их объединение "Соглашение Платан" Это было начало Нью-Йоркской фондовой бирже. Спасибо.
вотрусский вариант а там сам