Дарья Костюхина

Сгруппируйте слова по темам. a)things to read b)adjectives c)clothes d)animals

map, frog, favourite, expensive, goat, hat, trousers, book, notebook, easy, chicken, dictionary, funny, trainers, shirt, cow, tiger, magazine, long, snake, shoes, newspaper, gloves, sad, monkey.

Настя Злобина

a) things to read -map,book,notebook,dictionary,magazine,newspaper
b) adjectives -favourite,expensive,funny,long,easy,sad
c) clothes -hat,trousers,shirt,gloves,shoes,trainers.
d) animals-goat,frog,chicken,cow,tiger,snake,monkey.

du
dub322

a-map,book,notebook,dictionary,magazine,newspaper
b-favourite,expensive,funny,long,easy,sad

c-hat,trousers,shirt,gloves,shoes,trainers.

d-goat,frog,chicken,cow,tiger,snake,monkey.