Владислав Плотников

помогите решить задачу по физике на анг языке

A projectile of mass M is launched with an initial velocity V making an angle Q with the horizontal as shown in Figure. The projectile moves in the gravitational field of the Earth. Find the angular momentum of the projectile about the origin (a) when the projectile is at the origin, (b) when it is at the highest point of its trajectory, and (c) just before it hits the ground. (d) What torque causes its angular momentum to change?

Владимир

возможно сопротивление воздуха

Славик

а гугл зачем придумали? ах ну да он так переводит ...
Если вам нужно будет решать такие задачки каждый день ...то выучите сначала анг.
Если это только сегодня - скажите учителю ...что не нашлось времени ...

Александр

(a) 0 because the lever arm is zero at the origin;
(b) M*Vx*H, Vx = V*cos Q, H = (V*sin Q)^2/(2*g);

(c) M*Vy*s, Vy = V*sin Q, s = V^2*sin(2Q)/g;

(d) the force of gravity.

Са
Санёк

Ну а где изображения про которое идется?