Роман Любимов

фразеологізми приклади

Гульнара Хабирова

Лынды біць - гультаяваць
Блёкату абэесьць - шалёнымі (прымяняецца да людзей, якія робяць глупства
Пасля дождічка ў чацвер - ніколі
Аніка-воін - хвалько, адважны толькі на словах, удалечыні ад небяспекі
Задаць наганяй (лазню) - намыліць шыю, галаву - моцна аблаяць
Белая варона - чалавек, рэзка вылучаецца з навакольнага асяроддзя тымі ці іншымі якасцямі
Бірукоў жыць - быць панурым, ні з кім не размаўляць
Кінуць пальчатку - выклікаць каго-небудзь на спрэчку, спаборніцтва (хоць ніхто пальчатак ня кідае)
Воўк у авечай шкуры - злыя людзі, прыкідваюцца добрымі, якія хаваюцца пад маскай пакоры
Лунаць у аблоках - задаволена марыць, фантазіяваць немаведама пра што
Душа ў пяткі пайшла - чалавек перетрусивший, спалоханай
Жывата не пашкадаваць - ахвяраваць жыццём
Засячы на ​​носе - запомніць дужа-моцна
З юхі рабіць слана - ператвараць дробны факт у цэлае падзея
На сподачку з залатым аблямоўкай - атрымаць жаданае з пашанай, без асаблівых высілкаў
На краю зямлі - дзесьці вельмі далёка
На сёмым небе - быць у поўным захапленні, у стане найвышэйшага асалоды
Ні зги не відаць - так цёмна, што не відаць сцяжынкі, дарожкі
Кінуцца на злом галавы - дзейнічаць бязглузда, з адчайнай рашучасцю
З'есці пуд солі - добра пазнаць адзін аднаго
Абрусам дарога - сыходзь, без цябе абыдземся
Працаваць закасаўшы рукавы - працаваць горача, са стараннем
Фразеалагізмы са словам «ВАДА»
Бура ў шклянцы вады - вялікія хваляванні па нязначнай прычыны
Віламі па вадзе пісана - яшчэ не вядома як будзе, зыход не ясны, па аналогіі: «бабуля напалам сказала»
Вадой не разліць - вялікія сябры, пра моцную дружбе
Ваду ў рэшаце насіць - марнаваць час, займацца бескарыснай справай Аналагічна: таўчы ваду ў ступе
Вады ў рот набраў - маўчыць і не жадае адказваць
Вазіць ваду (на кім-л. ) - Абцяжарваць цяжкай працай, карыстаючыся яго рахманым характарам
Вывесці на чыстую ваду - выкрыць цёмныя справы, абвінаваціць у хлусні
Выйсці сухім з вады - застацца беспакараным, без дрэнных наступстваў
Грошы як вада - маецца на ўвазе тая лёгкасць, з якой яны тратяться
Дзьмуць на ваду, абпаліўшыся на малацэ - залішне асцярожнічаць, памятаючы пра мінулых памылках
Як у ваду глядзеў - як быццам ведаў загадзя, прадбачыў, дакладна прадказаў падзеі
Як у ваду кануў - знік, бясследна, без вестак знік
Як у ваду апушчаны - сумны, сумны
Як вада скрозь пальцы - той, хто лёгка сыходзіць ад пераследу
Як дзве кроплі вады - вельмі падобныя, неадрозныя
Як не ведаеш броду, то не лезь і ў ваду - папярэджанне не прымаць паспешных дзеянняў
Як рыба ў вадзе - адчуваць сябе ўпэўнена, вельмі добра арыентавацца, добра ў чым-небудзь разбірацца,
Як з гусака вада - усё чалавеку хоць бы што
Шмат вады выцякло з тых часоў - шмат часу прайшло
Насіць ваду ў рэшаце - марнаваць час
Сёмая вада на кісялі - вельмі далёкае сваяцтва
Схаваць канцы ў ваду - схаваць сляды злачынства
Цішэй вады, ніжэй травы - сціпла, непрыкметна сябе паводзіць
Таўчы ў ступе ваду - займацца бескарысным справай.

Иван

висеть на телефоне, взять себя в руки,