Сергей Nf

Помогите мне, пожалуйста! Напишите ЭССЕ по английскому на тему Хобби в свободное время

Anar Rustamov

I have got a hobby .

My name is Nastya. Sometimes I have got some free time. As my hobby is cooking I like to make cakes and pies. My cakes are very tasty, but I like pies best of all. I'll tell you how I make pies with cabbage.
First of all I take a head of cabbage, cut and put it into a frying-pan. Then I take carrot and peel it. By the way I have a very comfortable grater at home. I like to use it when I make my pies. I usually grate carrot, onion using my favourite grater. I put grated carrot into the frying-pan, then I salt cabbage and carrot to my taste, mix them and add some water. Then I stew these vegetables in the frying-pan. I usually buy some paste for my pies.
I cut up paste, roll it and make small pies. Then I put pies with stewed cabbage into the oven. It takes twenty minutes to bake them. My parents and friends like to eat my pies. I advise you to make such pies and I hope that you'll like them too.
***
http://www.langinfo.ru/index.php?sect_id=2684
***
[ссылка появится после проверки модератором]
***
My hobby

Hobby is what a person likes to do in his spare time. Hobbies differ like tastes. If you have chosen a hobby according to your character and taste you are lucky because your life becomes more interesting. The most popular hobby is doing things. It includes a wide variety of activities from gardening to traveling, from chess to volleyball. Both grown-ups and children are fond of playing different computer games. This hobby is becoming more and more popular. Making things include drawing, painting, handicrafts. Many people collect something - coins, stamps, compact discs, toys, books. Some collections have some value. Rich people often collect paintings, rare things and other art objects. Often such private collections are given to museums, libraries.

As for me, I like to listen to music. 3 months ago my parents bought me a compact disc player and I decided to collect compact discs. I like different music, it should be good. I collect discs of my favourite groups and singers. I carefully study the information printed on discbooklets. I try to find everything about my favourite singers. Also I like to watch music programmes on TV. I want to keep up with the news in the world of music.

Of course, I like to spend my spare time with my friends. We talk about all sorts of things ( politics, teachers, girls). We discuss films, books, TV programmes. In fine weather we like to be in the open air. We find a nice place somewhere in the forest. We make a fire, bake potatoes and have a lot of fun. When the weather is bad, my friends come to my place. We have a good time together.
Мое хобби

Хобби это то, что человек любит делать в свободное время. Хобби отличаются как вкусы. Если вы выбрали хобби согласно вашему характеру и вкусу вам повезло, потому что ваша жизнь становится более интересной. Самым популярным хобби делает вещи. Она включает в себя широкий спектр мероприятий: от озеленения до путешествия, от шахмат до волейбола. И взрослые и дети любят играть в различные компьютерные игры. Это хобби становится все более и более популярным. Создание вещи включают рисунок, живопись, рукоделие. Многие люди собирают что-то - монеты, марки, компакт-дисков, игрушек, книг. Некоторые коллекции имеют некоторую ценность. Богатые люди часто собирают картины, редкие вещи и другие предметы искусства. Часто такие частные коллекции переданы в музеи, библиотеки.

Что касается меня, я люблю слушать музыку. 3 месяца назад мои родители купили мне проигрыватель компакт-дисков, и я решил собрать компакт-дисков. Мне нравится разная музыка, это должно быть хорошо. Я собираю диски из моих любимых групп и исполнителей. Я тщательно изучаю информацию, напечатанную на discbooklets. Я пытаюсь найти все о моих любимых певцов. Также я люблю смотреть музыкальные программы на телевидении. Я хочу, чтобы идти в ногу с ново

Ев
Евгения

Боюсь, никто не поможет. Вот если бы Вы сами написали эссе на русском, а потом попросили перевести на англ. по одному предложению/абзацу в одном вопросе с русского на англ, тогда, может, кто-нибудь и откликнулся.. .

Как же люди будут писать о Ваших хобби и Вашем свободном времени?)