Марина Толстикова

Подчеркните подлежащее и сказуемое в сложноподчиненных предложениях

1. When economists talk about market structure they mean the way companies compete with each other in a particular market.

2.People who live in a traditional economy don’t have money because they don’t need it.

3.Many economists would argue that the mixed economy is the best system for consumers.

4.In fact, most of the money that people deposit in their bank accounts is immediately lent out to someone else.

5.Banks provide ATM machines so that people can get cash any time of the day or night.

6.If the economy grows too rapidly, the result can be inflation.

пометить где подлеж а где сказуемое.... почему?

пояснение хотя бы по одному- двум предложениям

Марина Старчик

1. economists talk / they mean
2.People live /don’t have money / they don’t need
3.economists would argue /economy is the best system
4.people deposit/money is lent out to
5.Banks provide /people can get
6.the economy grows/ the result can be