Артур Гареев

помогите поставить глаголы в правильную форму .. срочноо

1) Many years ago women (not can) work as men to do.
2) My sister (just to get) a diving license .Where ( to be ) your parents?- My mother ( to cut) the grass in the garden and my father ( to make) barbeque.
3) Nowadays a lot of women ( to prefer) to be independent of man.
5) while granny ( to tell) the legend to her grandchldren, they ( to fall asleep)
6) He ( to buy) all the necessary tools next week

Борис Зимин

couldn't
has just got, are, is cutting, is making
prefers
was telling, fell asleep
will buy

Светлана Тимаева

Поправлю Артура.
в пункте 3 "префёр" будет без "с", т. к. "уимен" - это мн. ч.