Мадина Раммо

Кто написал песню I'll See You in My Dreams? НЕ могу найти автора, эту композицию играют все кому не лень

Даша

написал её Isham Jones на слова Gus Kahn

Алексей

One of the most beloved and popular songs of its day, "I'll See You in My Dreams" was written by Isham Jones, with lyrics by Gus Kahn. The song was published in 1924. Originally recorded by Isham Jones and The Ray Miller Orchestra, it was charted for 16 weeks during 1925, seven weeks at number 1