Оля-Киша Злобный-Гном-Папина

Подскажите пожалуйста правильно ли составлены вопросы

1) Who is opens Jewish museum?
2) Does RIA Novosti reporter on Thursday or on Wednesday ?
3) Is this museum not the brightest declaration of the principles of tolerance?
4) What Does The Museum Shows Ideologies?
5) Who Was Originally proposed to build a Jewish museum?
6) The idea to build a Jewish museum was originally proposed by the Federation of Jewish Communities in Russia. Как составить к этому предложению полуутвердительный вопрос
7) What is The organizers aim to visually?
😎 When is the museum officially open?
9) Will you be discussing in the museum?
10) и составить альтернативный вопрос

Лена Очеретная

Неправильно)
Даже взять первое) Масло масляное) к тому же вопросы к подлежащему не требуют вспомогательного глагола), будет просто Who opens Jewish museum
Если бы был специальный вопрос, то да) А так он не нужен) Да и что мне кажется что тут время прошедшее, а не настоящее
Хотя я не видел контекста, могу ошибаться)