Наталия Старковская

Помогите с Английким пожалуйста!

Translate into English using the Present Simple, the Present Continuous, the Present Perfect or the Present Perfect Continuous.

1. Я знаю его много лет, он всегда был мне хорошим другом. 2. Я уже выучил текст, а сейчас повторяю слова. 3. Почтальон обычно приходит в пять часов вечера. Сейчас уже половина шестого, а он все еще не пришел. 4. Сколько раз ты была в этом году в театре? - Только два. 5. а) Он читает газету каждое утро. б) Сейчас он читает утреннюю газету. Не мешайте ему. в) Он уже полчаса читает газету своей бабушке. г) Он читает газету с семи часов. 6. а) Я перевел эту статью. Она готова. б) Я пе- ревожу эту статью уже два часа, но перевел только половину. 7. Видишь человека за тем столиком? Он на нас смотрит. 8. Ты что-нибудь слы- шишь? - Я слушаю очень внимательно, но ничего не слышу. 9. Чем ты сейчас занимаешься? - Я уже два часа печатаю. 10. Сколько времени ты женат? - Три года.
11. По дороге на работу я обычно встречаю детей, ко- торые идут в школу. 12. Студенты только что ушли. Они находились здесь весь день. 13. Я очень рад, что вы пришли. Вы всегда приносите хорошие новости. 14. Я сегодня много сделал и завтра могу отдыхать. 15. Я очень люблю путешествовать. Я уже побывал во многих городах России. 16. С каких пор вы живете в Москве? - С 1983 года.

Андрей Ковган

У тебя и с русским проблемы.

Кэ
Кэт

1. I have known him for many years, he was always a good friend to me. 2. I have learned the text, and now I repeat the word. 3. The postman usually comes at five o'clock in the evening. Already half of the sixth, and he still has not come. 4. How many times have you been this year in the theater? - Only two. 5. a) He reads the newspaper every morning. b) He is reading the morning paper. Do not disturb him. c) It is half an hour that he is reading the newspaper to her grandmother. d) He is reading a newspaper since seven o'clock. 6. a) I have translated this article. She is ready.I translate this article for two hours, but only half translated. 7. See a person behind that table? He's looking at us. 8. Did you hear anything? - I listen very carefully, but do not hear anything. 9. What are you doing now? - I am typing for two hours. 10. How long are you married? - Three years.
11. On the way to work, I usually meet the children who go to school. 12. The students had just left. They have been here all day. 13. I'm glad you came. You always bring good news. 14. Today I did a lot and tomorrow I can relax. 15. I love to travel. I have been to many cities in Russia. 16. Since when did you live in Moscow? - Since 1983.