Зураб Михайлович

Это Чак Берри придумал это рок'н'рольное вступление как например в песнях Back In USA, Roll over Bethoven и т. д. ?

Gagik Torosyan

Странный вопрос : ))) ♪
Если автор этих композиций Чак Берри, то неужели автором вступлений к ним мог быть кто-то другой .

"Back in the U.S.A." is a song by Chuck Berry, which was first issued in 1959 as a single a-side and on Berry's 1962 album More Chuck Berry, (both Chess Records).
"Roll Over Beethoven" is a 1956 hit single by Chuck Berry .

.