Юрий Бабкин

ребят помогите пожалуйста с английским...

есть задание.. и есть то что сделал.. почему то не правильно, как сказал препод, объясните пожалуйста:
Open the brackets using the nesessary form of the verb:
1. The academic year (to consist) of two terms?
2. The training course (not, to last) for 7 years for full-time students.
3. Our university (to have) better facilities for studies in 3 years.
4. Tomorrow we (not, to discuss) employment law.
5. Student Sergeev (not, to know) well psychology.
6. I hope I (to speak) 2 foreign languages in 2 years.
8. Nina and Victor (to be) well informed in sociology. They can help me.
9. My group mate thinks he (to work) as a legal consultant after graduating the University.

вот что я написал в ответ:
1. The academic year consists of two terms?
2. The training course is not the last for 7 years for full-time students.
3. Our university have better facilities for studies in 3 years.
4. Tomorrow we are not discuss about employment law.
5. Student Sergeev do not know well psychology.
6. I hope I can speak 2 foreign languages in 2 years.
7. Nina and Victor have well informed in sociology. They can help me.
8. My group mate thinks he has work as a legal consultant after graduating the university.

здесь все неправильно: ( что не так исправьте и объясните пожалуйста... сроки прижимают очень, а я не понимаю в чем проблема (

не знаю.. препод все зачеркнул.. я даже спрашивать не стал.. обиделся)

Инга Сабурова

оО почему не правильно?