Ка
Капитолина

Английский: правильный вариант

1) Graduates of the higher school (must/can) work in courts, notary offices and other law enforcement organs.

2) A good lawer (should/may) know human psychology.

3) If you want to make a will, you (should/must) go to the notary office.

4) At what age (may/can) you get a driving license?

5) Brian is the (most/more) intelligent detective in this police department.

6) Supreme Court is the (most high/highest) court in the country.

7) This job is (gooder/better) than I expected.

😎 Murder is a (more serious/seriouser) crime than theft.

If you want to make a will, you (should/must) go to the notary office. так все таки (should/must)? если получится, то аргументируйте!

Владимир Кувалдин

1. can
2. should
3. should
4. may
5. most
6. highest
7. better
8. more serious

Елена Богданова

1 can
2 should
3 must
4 can
5 most
6 highest
7 better
8 more serious

Валерия Тимченко

1. can
2. should
3. should
4. may
5. most
6. highest
7. better
8. more serious