Vera Gulyaeva

2) Употребите углаголы, данные в скобках, в соответствующем вре¬мени, лице и числе.

1. "Who usually (to do) his homework in this room?" "This student (to do)." 2. "Who (to do) his homework there now?" "I (not to know)." 3. I (to live) near my office last year. I always (to walk) there. 4. "How well your friend (to speak) English?" "He (to speak) English badly." 5. "What language you (to learn) five years ago?" "I (to learn) French."

Ха
Хариша

1. "Who usually does his homework in this room?" "This student does." 2. "Who is doing his homework there now?" "I do not know)." 3. I lived near my office last year. I always walk there. 4. "How well does your friend speak English?" "He speaks English badly." 5. "What language did you learn five years ago?" "I learnt French."