Людмила Тузова

Вопрос о современных, диких племенах Африки.

Лет 5 назад смотрела передачу о племенах. Не запомнила ни названия племени не обычаев. Единственное что впечатлило (а соответственно запомнилось) , это то что мужчины этого племени намеренно растягивали свой детородный орган, благодаря чему он достигал от 70 см и больше, и так ка они им мешали ходить, они привязывали на пояс сумку и туда складывали свои "достоинства". Я не извращенка, но хочу найти инфу об этом племени. Достаточно будет названия.

Игорь Васин

The African Karamojong tribe from North Eastern Uganda have been known to employ similar penis stretching techniques. From early youth they hang ever increasing numbers of circular stone disks from the end of their penises, and over the course of a number of years they can achieve penis lengths comparable to the Indian Sadhus. In order to better manage their rather monumental and impractical appendages, the Karamojong then tie their penises in knots."

"Beginning at puberty, men of the Karamojong tribe of northeastern Uganda begin the long, arduous process of ritualistic penis stretching. A boy will hang a circular stone disk from the tip of his penis, adding more disks as he becomes accustomed to the weight (and the pain!). By the time the boy has reached his teenage years, he may carry up to 20 pounds on his penis, which by this time can measure 18 inches or more in length. To avoid sitting on the elongated appendage, the men will often tie their penises into knots and tuck them away.