Иван

Как правильно состамить предложение (английский)

There is one of toxicity criteria - plotting graph (time of death of 50% of cell population vs concentration of a toxin). How is this criterion called?
Понятно?

Марина Васильева

Непонятно. plotting graph - это гониометрическая сетка. Причем здесь она?
Без русского варианта отредактировать невозможно.

Наталья Шаброва

There is one toxicity criteria- plotting graph (death time and 50% of cell population vs concentration of a toxin. What's the criteria called?