Игорь Решетов

Выручите пожалуйста очень надо составить вопросы по английскому вопрос жизни и смерти я не могу сделать...

1. I watch 2 or 3 hours of television a day.
2. At weekends I watch 4 and even more hours of television.
3. If there is nothing good on I'll sit down and wait. I won't turn off the TV.
4. I always leave the TV on even if I am doing my homework.
5. I always turn on the TV when I come home.
6. Yesterday I didn't watch TV at all. I had a lot of homework to do.
7. I have already looked through a TV guide to plan what to watch.
8. I won't turn the TV off if guests come.
9. I am not a couch potato* but I like watching TV.
10. I have never thought that watching too much TV is bad for my health.

CДЕЛАЙТЕ ПОЖАЛУЙСТА ВОПРОСЫ ВОПРОС ЖИЗНИ И СМЕРТИ, Я НЕ МОГУ СДЕЛАТЬ.... А ЕСЛИ НЕ СДЕЛАЮ ОНА МНЕ 3 ЗА ЧЕТВЕРТЬ ПОСТАВИТ 😞 ВЫРУЧИТЕ ДОБРЫЕ ЛЮДИ ПОЖАЛУЙСТА!...

Бахтиёр Бакоев

.1 Do I watch 2 or 3 hours of television a day.?
2.How many hours do I wach TV at weekends ?
3. Why won't I turn off the TV.?
4. I always leave the TV on even if I am doing my homework,don't I?
5.What do I always turn on when I come home?.
6. Did I watch TV yesterday?Did I have a lot of homework to do?.
7.Have I already looked through a TV guide to plan what to watch?.
8. Will I turn the TV off if guests come.?
9.Do I like watching TV.?
10.Have I ever thought that watching too much TV is bad for my health.?