Владимир Мартиросян

Помогите пожалуйста вопрос жизни и смерти, сам не могу но я уверен вы поможете в английском....

1. I watch 2 or 3 hours of television a day.
2. At weekends I watch 4 and even more hours of television.
3. If there is nothing good on1 I'll sit down and wait. I won't turn off the TV.
4. I always leave the TV on2 even if I am doing my homework.
5. I always turn on3 the TV when I come home.
6. Yesterday I didn't watch TV at all. I had a lot of homework to do.
7. I have already looked through a TV guide to plan what to watch.
8. I won't turn the TV off if guests come.
9. I am not a couch potato* but I like watching TV.
10. I have never thought that watching too much TV is bad for my health.
|
\|/
I think Jennie is/is not ...
She said that she watched 2 or 3 hours of TV a day. --------------------------->>>>>делать по этому примеру...
She also said that ...

ПЕРЕВЕСТИ В КОСВЕННУЮ РЕЧЬ

Валентина Король

Посмотри в решебнике или в поисковике напиши.. . Посмотри на сайте "Спиши. ру"))сама такая была:)))